Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

Temperaturę barwową światła mierzymy w Kelwinach [K]. Im wyższy jest wskaźnik Kelwinów, tym światło jest bardziej zimne, a więc ma barwę bliższą bieli. Im wartość ta jest niższa, tym światło cieplejsze – bardziej żółte.

Barwy światła można więc określić w następującym przedziale: 

Barwa zimna – 4600 – 6500 [K]

Barwa neutralna – 3300 – 4500 [K]

Barwa ciepła – 2200 – 3200 [K]

Jak dobierać barwy światła do konkretnych pomieszczeń?

2700K żółta barwa światła – to najlepsza barwa do pomieszczeń, w których odpoczywamy. Taka temperatura światła jest subtelna i delikatna więc umożliwia zrelaksowanie i wyciszenie. Żarówki o żółtej brawie z powodzeniem można stosować w lampkach nocnych w sypialni. 

3000K ciepła barwa światła – żarówki o takiej mocy bardzo dobrze sprawdzają się w formie oświetlenia centralnego w pomieszczeniach użytku codziennego, jak kuchnia, jadalnia czy salon. 

4000K neutralna barwa światła – taka barwa bardzo dobrze sprawdza się w gabinecie lub w łazience. Neutralne światło z powodzeniem można również zastosować do oświetlenia elewacji lub ogrodu. Barwa biała nie jest już tak subtelna, jak barwa ciepła, ale nadal nie tak ostra, jak światło zimne. 

6000K zimna barwa światła – to najbardziej zbliżona barwa do światła dziennego, stąd ma bardzo szerokie zastosowanie. Taka barwa idealnie nadaje się do pomieszczeń wykorzystywanych do nauki oraz pracy -  nad biurkiem, nad kuchennym blatem czy lustrem w łazience. Zimne światło znajduje także zastosowanie w witrynach sklepowych, gabinetach kosmetycznych oraz w akwarystyce.

Tradycyjne żarówki 100W, 75W i 60W na mocy dyrektywy unijnej zniknęły z polskich sklepów. Jednak mimo to na rynku można znaleźć żarówki niemal identyczne pod względem wyglądu i właściwości.

Choć na pudełku widnieją obrazki wskazujące, że produkt ten można zastosować do ulicznej sygnalizacji świetlnej lub w warsztatach, okazuje się, że te żarówki praktycznie niczym nie różnią się od wcześniejszych modeli. Producenci tych żarówek dysponują badaniami i certyfikatami świadczącymi, że są to produkty specjalistyczne i bezpieczne. Dlatego szerokie grono klientów z powodzeniem stosuje je w domach i mieszkaniach. 

Zasilacze są wykorzystywane głównie do zasilania taśm i żarówek LED. Dobrze dobrany zasilacz zapewnia prawidłową i długą pracę naszego urządzenia. Aby odpowiednio dobrać zasilacz musimy sprawdzić, jakiej mocy prądu do pracy potrzebuje posiadana przez nas żarówka lub taśma. Taka informacja zazwyczaj widnieje w charakterystyce produktu. 

Dla przykładu, jeśli taśma LED pobiera moc wielkości 4,8W na jeden metr bieżący, a chcemy zamontować 3 metry taśmy LED, musimy wykonać proste działanie:

3 metry taśmy x 4,8W =  14,4W pobieranej mocy 

Jednak by zasilacz działał wydajnie, musi być 15-20% mocniejszy niż pobierana moc taśmy LED. W tym wypadku daje to około 17,5W, więc zasilacz o mocy 18W będzie wystarczający. 

Aby z kolei dobrać zasilacz do żarówek LED wystarczy nam wiedza, jakiego napięcia i natężenia wymagają nasze żarówki. Do źródeł LED stosujemy zasilacze DC, głównie 12V. Moc zalicza dobieramy mnożąc liczbę żarówek przez ich moc.

A x B = C

gdzie A - moc żarówki, B - ilość żarówek, C - minimalna moc zasilacza DC jaka jest nam potrzebna.

Jak wygląda to praktyce? Jeśli na pudełku od żarówki widnieje informacja: 12V i 5W, oznacza to, że mamy żarówkę o napięciu zasilania 12V i mocy 5W. Załóżmy, że potrzebujemy 3 sztuki żarówek. A więc podstawiając do wzoru 

5W x 3 sztuki = zasilacz 15W

Czyli potrzebujemy zasilacz 12V DC o mocy minimum 15W. Pamiętajmy jednak, że moc zasilacza powinna być nieco większa od tej, jakiej rzeczywiście potrzebujemy.

Jakie są rodzaje trzonków żarówek?

Trzonek to elementem żarówki, który umieszczany jej wewnątrz oprawy. Źródła światła różnią się między sobą nie tylko średnicą oprawki, ale też sposobem montażu. Jakie wyróżniamy rodzaje trzonków do żarówek i gdzie znajdują one swoje zastosowanie?

Źródła światła mogą mieć kilka różnych rodzajów oprawki:

E-najpowszechniejsza i najbardziej znana oprawka. 

B/BA - trzonki bagnetowe. 

C - złącze na tzw. wcisk, stosowane w okrągłych świetlówkach. 

G -  proste złącze na wcisk, 

GX – złącze na wcisk,dodatkowo wzmocnione. 

GU - złącze dla żarówek z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. 

GZ - złącze dla żarówek z wysoką tylną emisją ciepła. 

R - prosty trzonek dla żarówek liniowych dwutrzonkowych.

RX - wzmocniony trzonek dla żarówek liniowych dwutrzonkowych. 

Fa - trzonek dla żarówek liniowych ze złączem męskim.

Trzonki oraz gwinty mogą się między sobą różnić średnicą, może ona wynosić od 10 do 40 mm. 

trzonki 10 mm - dedykowane są żarówkom miniaturowym. 

trzonki 11 mm - najczęściej są stosowane w żarówkach energooszczędnych. 

trzonki 12 mm - są charakterystyczne dla żarówek typu bi-pin. 

trzonki 13 mm - przypisuje się świetlówkom liniowym fluorescencyjnym.

trzonki 14 mm - można znaleźć w małych żarówkach Edisona oraz w źródłach światła typu świeca.

trzonki 15 mm - to cecha charakterystyczna żarówek liniowych dwutrzonkowych. 

trzonki 27 mm - są typowe dla tradycyjnych żarówek Edisona.

trzonki 40 mm - można spotkać przy żarówkach Edisona. 

Fundamentalnym elementem trzonka są także złącza.

symbol s – oznacza, że trzonek posiada jedno złącze. 

symbol d – oznacza, że trzonek ma dwa złącza,  

symbol q – oznacza, że trzonek ma cztery złącza. 

Na rynku dostępne jest kilkadziesiąt różnych rodzajów żarówek, jednak najczęściej stosowane są żarówki:

E14 - czyli tzw. mały gwint Edisona. Żarówki tego typu często stosuje się do oświetlenia przestrzeni domowej, np. w lampkach na biurko, lampkach nocnych czy w małych żyrandolach. Trzonek E14 może być stosowany w żarówkach kulkowych, świecowych, rurkowych, lampach halogenowych bańkowych.

E27 – czyli tzw. duży gwint Edisona, to klasyczny, duży, wkręcany gwint. Żarówki tego typu stosuje się w domowych instalacjach. Trzonek E27 spotkamy w żarówkach LED, halogenowych, metalohalogenkowych oraz lampach sodowych o małej mocy.

E40 - przeznaczony do lamp metalohalogenkowych oraz do oświetlenia sodowego o dużej mocy.

LED GU10 - stosowany jest w żarówkach halogenowych oraz oświetleniu LED.

Świetlówki LED to idealny zamiennik dla modeli tradycyjnych. I choć przejście z modelu tradycyjnego na LED wymaga dostosowania oprawy, jest to czynność bardzo łatwa i szybka w wykonaniu – wystarczy kilka prostych kroków:

Odłącz zasilanie oprawy.

Usuń z oprawy dławik i starter. Możesz wykręcić je z oprawy lub pominąć w systemie zasilania.

Sprawdź, w jaki sposób poprowadzone jest zasilanie.

Upewnij się, który typ zasilania będzie odpowiedni w przypadku Twojej świetlówki LED.

W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie, do jednego gniazda prowadzimy 0, a do drugiego fazę. Z kolei przy świetlówkach zasilanych jednostronnie, zmień sposób zasilania tak, by przewody 0 i faza były podłączone do jednego gniazda. Oczywiście z zachowaniem podziału, aby nie doprowadzić do zwarcia.

Osadź świetlówkę w gniazdach. W przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie - do gniazda z przewodami osadzamy koniec świetlówki z tabliczką znamionową.

Sprawdź poprawność podłączenia i konfiguracji.

Podłącz zasilanie.

Możesz korzystać z nowego, ekonomicznego oświetlenia.

Prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych. W przypadku prądu zmiennego wartość natężenia zmienia się w czasie w dowolny sposób. Ze względu na swoje właściwości oba rodzaje prądu znajdują nieco inne zastosowanie we współczesnej energetyce:

Prąd stały wykorzystuje się m.in. w sprzęcie RTV, urządzeniach medycznych, silnikach elektrycznych mających zastosowanie w transporcie szynowym.

Prąd zmienny wykorzystuje się m.in. do oświetlania domów i mieszkań, do przygotowywania posiłków oraz ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.

Tradycyjne żarówki potrzebują dużej ilości energii, żeby dać światło. Żarówkom LED wystarczy zaledwie niewielka dawka energii, by działały. Właśnie z tego powodu często rodzi się pytanie, dlaczego żarówki LED świecą nawet po wyłączeniu lampy. Jeśli bowiem Twoja instalacja przepuszcza nawet niewielką ilość mocy po wyłączeniu światła, faktycznie może zdarzyć się tak, że lampa będzie działała nawet po jej wyłączeniu. 

Jakie mogą być tego powody?

  • Po pierwsze, częstą przyczyną są włączniki światła z wbudowanymi diodami. Z racji tego, że prąd cały czas znajduje się we włączniku i zasila diodę, tym samym dochodzi też do żarówki.
  • Kolejnym powodem może być źle podłączona lampa. Jeśli włącznik rozłącza przewód neutralny, zamiast fazowego, prąd może cały czas zasilać żarówkę LED.
  • Przyczyny można upatrywać również w lampie z kondensatorem, gdzie nawet po wyłączeniu lampy niewielka ilość prądu może nadal pozostawać w kondensatorze. 

Istnieje uniwersalny wzór, dzięki któremu można porównać moc żarówki tradycyjnej do żarówki LED. Aby porównać oba źródła światła należy:

  • pomnożyć moc żarówki LED x 10, a następnie od otrzymanego wyniku odjąć 30%.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótkie porównanie:

  • żarówka tradycyjna 25W = żarówka LED 4-5W,
  • żarówka tradycyjna 40W = żarówka LED 6-8W,
  • żarówka tradycyjna 60W = żarówka LED 6-8W,
  • żarówka tradycyjna 75W = żarówka LED 9-10W,
  • żarówka tradycyjna 100W = żarówka LED 15W.

  • WOLT [V] -  to podstawowa jednostka napięcia elektrycznego. Wolt mierzy potencjalne różnice źródeł zasilania lub napięcia urządzeń elektrycznych.
  • WAT [W] – to podstawowa jednostka mocy elektrycznej. Wat mierzy moc używaną przez urządzenia elektryczne. Waty są iloczynem dwóch wielkości, tj. napięcia i prądu. 
  • LUMEN [lu] - to jednostka strumienia świetlnego. Lumeny wskazują jaką ilość światła wyemituje dana żarówka.Im większa ilość lumenów tym lampa daje więcej światła.
  • AMPER [A] - to jednostka natężenia prądu elektrycznego. Można go określić jako stosunek wielkości ładunku przepływającego przez poprzeczny przekrój przewodnika do czasu. Im większe jest natężenie prądu, tym mniej czasu potrzeba na wytworzenie energii elektrycznej o określonej mocy.
  • Prąd AC - oznacza prąd stały. Jest to zasilanie prądem, którego parametry są stałe w czasie. Najczęściej mówimy tak o wszystkich źródłach, które dają stałe napięcie.
  • Prąd DC - oznacza prąd zmienny, a częściej okresowy przemienny, czyli taki, którego wartość zmienia się w sposób zamierzony i deterministyczny.
  • prąd zmienny – prąd, którego wartość ulega zmianom, ale nie zmienia swojego kierunku.
  • prąd przemienny – prąd zmienny, którego wartość zmienia znak.